Platforma wyborcza

partnerzy:

bilgoraj.com.pl http://telewizjabilgoraj.pl/

Od północy trwa cisza wyborcza. To m. in. zakaz agitacji obłożony karami finansowymi

Dodał: Redakcja Data: 2014-11-15 12:58:31 (czytane: 1655)

Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Ma być to czas, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru. Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania tj. co najmniej do godziny 21:00 w niedzieli 16 listopada br. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny! W trakcie ciszy wyborczej nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy. Za to grozi grzywna od 50 zł do 5 tys. zł. Największa kara - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikowanie w tym czasie sondaży wyborczych. Co ważne, cisza wyborcza obowiązuje także w Internecie.

brak_foto_cisza_wyborcza.jpg

Według kodeksu wyborczego agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. W Polsce od 1991 r. cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy się po zakończeniu głosowania (po zamknięciu lokali wyborczych); dotyczy także kampanii referendalnej. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się nie tylko prowadzenie agitacji, ale również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć plakaty powieszone przed ciszą, ale nie mogą pojawiać się nowe.

/red./

Reklama.

Tagi: cisza wyborcza   kandydaci   wybory samorządowe 2014   kodks wyborczy

więcej

Reklama:

więcej

Kandydaci do sejmiku:

Telewizja

Autodrom odzyskany

Dobry Start tylko przez internet i na konto

Podsumowanie 2,5 roku VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju

Urwanie chmury nad gminą Turobin

Raport o Stanie Powiatu za 2020 rok

Koncert: Jan Paweł II - Prorok naszych czasów

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

JAK GŁOSOWAĆ? - instrukcja krok po kroku.

Drodzy czytelnicy, jeśli zdarzyło się Wam, że idąc do lokalu, w którym zamierzaliście spełnić swój obowiązek wyborczy, na miejscu...