Platforma wyborcza

partnerzy:

bilgoraj.com.pl http://telewizjabilgoraj.pl/

Kalendarz wyborczy

 

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada - ewentualna 2 tura 30 listopada. Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie. 27 sierpnia rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i od tego dnia formalnie rusza kampania wyborcza.

Komitety wyborcze
Partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy będą mieli do 8 września możliwość utworzenia komitetów wyborczych. Dopiero od dnia przyjęcia zgłoszenia przez PKW, komitety mogą prowadzić kampanię wyborczą i zbierać podpisy pod listami poparcia dla kandydatów.

Listy kandydatów
Listy kandydatów na radnych gminnych, powiatowych i do sejmików województw powinny zostać zgłoszone do 7 października. Przynajmniej 35 procent miejsc muszą na nich zająć kobiety. W wyborach do rady gminy może startować obywatel UEuropejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy

Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie
Do północy 17 października  komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast . Komitet wyborczy może zgłosić kandydata jeśli zarejestruje listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje kandydowania jednocześnie na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Głosowanie korespondencyjne
27 października mija termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.

Głosowanie przez pełnomocnika
Do 7 listopada osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat,  muszą złożyć wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika.  

 Cisza wyborcza
Cisza wyborcza rozpocznie się piątek 14 listopada o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Za prowadzenie agitacji podczas trwania ciszy wyborczej grozi kara grzywny.

Głosowanie
W niedzielę, 16 listopada w godz. 7-21 odbędzie się głosowanie.

Druga tura głosowania
Dwa tygodnie później, 30 listopada, tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania . Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik


Drodzy czytelnicy
To od NAS zależy jaki będzie wynik wyborów. To my zdecydujemy kto przez najbliższe 4 lata będzie decydował o losach naszego regionu. Zanim oddamy swój głos warto poznać kandydatów. Z myślą o tym, jak w poprzednich latach uruchomimy wkrótce PLATFORMĘ WYBORCZĄ gdzie przedstawimy wszystkich kandydatów.

Wyborcom damy możliwość świadomego dokonania wyboru odpowiedniej osoby na stanowisko burmistrza, wójta czy radnego, kandydatom zaś możliwość zaprezentowania swojej osoby, przedstawienia programu wyborczego w formie tekstu, spotów wyborczych, relacji video ze spotkań z wyborcami.

Wkrótce więcej szczegółów.

/MC/

Nasz Patronat

więcej

Imprezy

więcej

Polityka

Znamy skład Rady Powiatu w Biłgoraju. Druzgocące zwycięstwo PSL-u

Na PSL głosowało 11 538 osób, na Prawo i Sprawiedliwość - 8 635 osób, na Biłgoraj XXI - 3 431 osób, na Prawicę Biłgorajska 5 210 osób, na KWW Biłgorajszczyzna 5 695 osób i na Jedność Ziemi Biłgorajskiej - 3 246 osób. więcej»

więcej

Kronika policyjna