Platforma wyborcza

partnerzy:

bilgoraj.com.pl http://telewizjabilgoraj.pl/

Od północy trwa cisza wyborcza. To m. in. zakaz agitacji obłożony karami finansowymi

Dodał: Redakcja Data: 2014-11-15 12:58:31 (czytane: 1696)

Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Ma być to czas, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru. Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania tj. co najmniej do godziny 21:00 w niedzieli 16 listopada br. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny! W trakcie ciszy wyborczej nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy. Za to grozi grzywna od 50 zł do 5 tys. zł. Największa kara - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikowanie w tym czasie sondaży wyborczych. Co ważne, cisza wyborcza obowiązuje także w Internecie.

brak_foto_cisza_wyborcza.jpg

Według kodeksu wyborczego agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. W Polsce od 1991 r. cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy się po zakończeniu głosowania (po zamknięciu lokali wyborczych); dotyczy także kampanii referendalnej. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się nie tylko prowadzenie agitacji, ale również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć plakaty powieszone przed ciszą, ale nie mogą pojawiać się nowe.

/red./

Reklama.

Tagi: cisza wyborcza   kandydaci   wybory samorządowe 2014   kodks wyborczy

więcej

Reklama:

więcej

Kandydaci do sejmiku:

Telewizja

Wykopki

W Biłgoraju uczczono ofiary sowieckiej agresji na Polskę

II Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

JAK GŁOSOWAĆ? - instrukcja krok po kroku.

Drodzy czytelnicy, jeśli zdarzyło się Wam, że idąc do lokalu, w którym zamierzaliście spełnić swój obowiązek wyborczy, na miejscu...