Platforma wyborcza

partnerzy:

bilgoraj.com.pl http://telewizjabilgoraj.pl/

Ludzie młodzi to przyszłość. Ich samych i ich sprawy należy traktować poważnie

Dodał: Redakcja Data: 2014-11-12 18:03:56 (czytane: 1688)

Rozmowa z Mirosławem Późniakiem - wychowawcą młodzieży, pedagogiem, doświadczonym nauczycielem, Przewodniczącym Rady Powiatu w Biłgoraju.miroslaw_pozniak_rada_powiatu.jpgbilgoraj.com.pl: Jest Pan nauczycielem, wychowawcą z wieloletnim stażem, jak Pan ocenia dzisiejszą młodzież?
Mirosław Późniak: Mamy młodzież kreatywną, ciekawą świata, pełną zapału, pomysłów, dobrze wykształconą, doskonale odnajdująca się w zdobyczach techniki i wykorzystująca je do własnego rozwoju. Młodzi ludzie to prawdziwi ambasadorzy naszego społeczeństwa, świadomi swego pochodzenia, odważni, otwarci na sukces, który motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań. Młodzież, z którą pracuję i przebywam na co dzień to wnikliwi obserwatorzy rzeczywistości, potrafią planować swą przyszłość,  wyznaczać sobie kolejne zadania, kierować swoim rozwojem.

Mają obowiązki wobec społeczeństwa?
Oczywiście. Jak każdy obywatel tak i młodzi ludzie mają swe obowiązki. Uzależnione są one m. in. od wieku. Od części młodych ludzi wymaga się by się kształcili na różnych poziomach, od części by pozyskaną i przyswojoną wiedzę wykorzystywali praktycznie w życiu, kreując nie tylko własny rozwój i przyszłość, ale także społeczności lokalnej. Na żadnym jednak etapie młodych ludzi nie można zostawić samych sobie, powinni czuć wsparcie, zainteresowanie i pomoc. Często różne zachowania młodych ludzi są podświadomym wołaniem o pomoc dorosłych, o zainteresowanie, zaradzenie problemom z którymi się borykają.

Jaka jest w tym rola państwa?

Obowiązkiem Państwa – każdego rządu i samorządu bez względu na zabarwienie polityczne – jest stworzenie młodym warunków dla rozwoju, zakładania rodziny, do życia na poziomie gwarantującym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w swoim kraju. Nie widząc dla siebie godnej przyszłości w Polsce, część młodych ludzi – dobrze wykształconych na poziomie zarówno zawodowym jak i ogólnym, szuka swego miejsca i swej przyszłości poza granicami naszej Ojczyzny. Młodzi chcą – wiem to z rozmów z nimi – żyć tutaj w Polsce, tutaj pracować, zakładać firmy, dorabiać się i z Polską związać swą przeszłość rodzinną i zawodową. Chcą się czuć tutaj gospodarzami.
Od młodych Polaków żadna władza nie może odwracać się plecami, powiem więcej, władza powinna robić wszystko, by ułatwić im życiowy strat, zarówno w kwestii mieszkań jak i założenia firmy – powinny być konkretne propozycje z których podejmujący działalność u początku zawodowej kariery będą mogli skorzystać.


Reklama.

Rozumiem, że ma Pan na myśli to, by ułatwić im start, a oni sobie poradzą?
Tak jak wspomniałem na samym początku naszej rozmowy, młodzież jest kreatywna, doskonale odnajdująca się w rzeczywistości, są otwarci na świat bez kompleksów, znający języki, odważni. Potrzebny jest tylko „zastrzyk pomocy na początek”, by postawili mocne fundamenty i znaleźli swe miejsce w społeczeństwie. Te działania spoczywają na władzy, to rządzący powinni mądrze ukierunkować i pokierować dynamizmem rozwoju młodych ludzi, ich zapałem. Ważne jest wsparcie dla nowych firm małych i średnich przedsiębiorstw, które w poważnym stopniu stanowią o dochodzie narodowym. Trzeba obniżyć podatki i uprościć cały system ich egzekwowania, rozszerzyć zwolnienia dla młodych przedsiębiorców i pomóc im szukać rynków zbytu dla towarów i usług. Potrzebne jest uwolnienie gospodarki i ograniczenie aparatu urzędniczego. Musimy także odbudować tzw. klasę średnią. Doświadczenie rozwiniętych gospodarek jak m. in. gospodarka USA pokazują, że to klasa średnia stanowi o rozwoju społeczeństwa.

Wydarzenia choćby z 11 listopada 2014 roku – Marsz Niepodległości – pokazują, że nie wszyscy młodzi ludzie umieją się odnaleźć w społeczeństwie?
Nie możemy generalizować, zwłaszcza w kierunku, że młodzież jest zła, nieodpowiedzialna. Jak podkreślałem na początku mamy wspaniałą młodzież, do której należy przyszłość Polski i Europy. W Marszu Niepodległości, tak jak i w innych formach świętowania 11 listopada uczestniczyło bardzo wielu młodych osób, w tym młode małżeństwa z dziećmi, harcerze. Młodzi ludzie są świadomi swych korzeni, dla nich patriotyzm to rzecz ważna i istotna. Chcą radośnie świętować zwycięstwa naszych przodków i wyciągać z historii lekcje na przyszłość. Tacy są także młodzi kandydaci w wyborach samorządowych. To dynamiczni młodzi ludzie, pełni zapału i pasji. Walczący o swoją szansę, by móc współdecydować o przyszłości naszych Gmin i Powiatu, a także Polski.
Jeśli chodzi o wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie, to ich inspiratorami byli chuligani. Ja osobiście jak i środowisko, które reprezentuję, nie pochwalamy takich zachowań, są one niegodne, nie licują z postawą obywatelską, patriotyczną, rzucają złe światło na tak ważne uroczystości jak Święto Niepodległości. Takie zachowania powinny być rozpatrywane i karane zgodnie z prawem. Z drugiej strony jednak i takich ludzi nie można zastawiać samych sobie. Trzeba poszukać powodów takich zachowań, wiedzieć czego oczekują i co społeczeństwo może im zaproponować by zobaczyli swoje szanse jednocześnie należy stawiać im konkretne wymagania. Ważnym jest kto młodzieżą będzie kierował, jakie znajdą dla siebie cele. Zaznaczam, nie ma przyzwolenia na awantury, zadymy czy burdy. Jestem przekonany, że młodzież z naszego środowiska, jest odpowiedzialna i nie ma powodów by się za nich wstydzić a wręcz przeciwnie możemy być dumni z ich obywatelskich postaw.

Dziękuję za rozmowę.
Cała przyjemność po mojej stronie/


/Materiał sfinansowany przez KWW Prawica Biłgorajska/

Tagi: mirosław późniak   wybory samorządowe 2014   przewodniczący rady powiatu   młodzież biłgoraj

więcej

Reklama:

więcej

Kandydaci do sejmiku:

Telewizja

Pokaz laserów

Szlakami Roztocza Zachodniego

Kapsułą czasu upamiętni rewitalizację Śródmieścia Biłgoraja

Dożynki powiatowe 2021

Dożynki gminy Goraj

Rozmowa z Przemysławem Czarnkiem

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

POZNAJ KANDYDATÓW W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH 2014

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada br. To od NAS zależy jaki będzie ich wynik, kto przez najbliższe 4 lata będzie decydował...